UJAWNIAMY PIERWSZE PUNKTY PROGRAMU
NIC SIĘ TU NIE DZIEJE

 

W sierpniu odbędzie się druga edycja poznańskiej inicjatywy Nic Się Tu Nie Dzieje. Po sukcesie ubiegłorocznej edycji, która zdobyła miano najlepszej w plebiscycie magazynu IKS, organizatorzy postanowili poszerzyć formułę inicjatywy. Dziś ujawniamy pierwsze punkty programu.

W tym roku Nic Się Tu Nie Dzieje zagości nie tylko w centrum. Mieszkanki i miaszkańców poznańskich osiedli zaprosimy również do działań w plenerze.

Animacje i kina
Na wybranych osiedlach Poznania (m.in. Czecha, Rusa, Łokietka) zostaną przeprowadzone działania animacyjne, mające na celu konstruktywne i edukacyjne wypełnienie czasu wolnego dla dzieci, młodzieży i rodziców. Zajęcia będą miały charakter otwarty i bezpłatny. Królować będą rycerze, indianie, akrobaci, którzy zaproszą dzieci i młodzież do wspólnych zabaw oraz nauki.
Wieczorami odbędą się bezpłatne pokazy kina plenerowego.

Warsztaty dla najmłodszych
Okres wakacyjny to moment, kiedy postanowiliśmy zagospodarować czas wolny dla najmłodszych. Przeprowadzimy zajęcia czytelnicze i plastyczne na placach zabaw i w otwartych przestrzeniach.

Koncerty na Placu Wolności
8 sierpnia, w ramach wydarzenia sponsrowanego przez bilety24.pl, odbędą sie koncerty zespołów: ASANA i CASHFLOW, których rockowe brzmienia ożywią przestrzeń dźwiękową Poznania.

Schron przeciwatomowy
Na seanse kina postapokaliptycznego zaraszamy m.in do schronu przeciwatomowego. Wydarzenie wzbogacone będzie animacjami klubu fantastyki Druga Era projekcja przyprawi was o dreszcze nie tylko z powodu fortyfikacyjnego chłodu.

 

Trzonem inicjatywy Nic Się Tu Nie Dzieje jest kooperacja trzech kin studyjnych. Pierwsze punkty programu przedstawiają się następujaco.
Kino Muza w ramach NIC SIĘ TU NIE DZIEJE zaprezentuje premierowy pokaz filmu dokumentaknego „Advanced style”, specjlaną sekcję filmów postapo oraz przedpremierowy pokaz filmu „Królewicz Olch”, podczas którego obecny będzie sam reżyser – Kuba Czekaj,.

PREMIERA
Premierowy pokaz filmu dokumentalnego “ADVANCED STYLE” i warsztaty modowe dla kobiet 50+

4 sierpnia 2017

Film prezentuje życie siedmiu wyjątkowych mieszkanek Nowego Jorku, które wyróżniają się oryginalnym stylem i pełnym życia podejściem do starzenia się. Współscenarzysta filmu, Ari Seth Cohen, jest autorem uznanego bloga modowego „Advanced Style”. W filmie wyreżyserowanym przez Linę Plioplyte obserwujemy intymne i barwne portrety niezależnych, stylowych kobiet w wieku od 62 do 95, które żyją pełnią życia, prowokują i bawią się modą.

KINO POSTAPO
Podczas przeglądu filmowego przyjrzymy się niektórym wyobrażeniom na temat przyszłości, która jest pokłosiem nieznanego dotąd kataklizmu. Zastanowimy się nad źródłami tych wyobrażeń, zwiedzimy również schron przeciwatomowy, który przez wielu postrzegany był jako jedyna szansa na przetrwanie. Przede wszystkim zanurzymy się w filmowych wizjach, w których apokaliptyczna zawierucha jest jedynie punktem wyjścia. U jej kresu stoi bowiem pozbawiony cywilizacyjnego płaszcza ochronnego człowiek, który toczy heroiczny bój o kształt nowego świata.
KINO POSTAPO DLA NAJMŁODSZYCH
Integracyjny pokaz filmu dla dzieci „Dudi: cała naprzód” z audiodeskrypcją
6 sierpnia 2017
Audiodeskrypcja to słowny opis obrazów i treści wizualnych, umożliwiający osobom niewidomym i słabowidzącym zrozumienie i korzystanie z informacji, które z różnych względów mogą być dla nich niedostępne. Aby dostosować dzieło filmowe do odbioru osób z niepełnosprawnością wzroku, przygotowuje się audiodeskrypcję, która jest komentarzem do wydarzeń na ekranie, wplecionym pomiędzy dialogi bohaterów filmu.

VHS HELL – pokaz double feature  kultowych filmów  „HARDWARE”  i „CREEPROZOIDS” z kasety VHS, z lektorem
5 sierpnia 2017
VHS HELL to cykliczne pokazy filmów klasy B. To również nostalgiczny hołd dla amerykańskiego kina grindhouse spod znaku double feature i polskiej rzeczywistości doby transformacji ustrojowej, jaka zaszła na przełomie lat 80. i 90.

DKF
Przedpremierowy pokaz filmu „KRÓLEWICZ OLCH” i spotkanie z reżyserem Kubą Czekajem
6 sierpnia 2017
Historia wybitnie utalentowanego nastolatka, który rozpoczyna naukę fizyki na uniwersytecie. Chłopiec ma niezwykły umysł i pokaleczoną duszę, której nie jeste w stanie uleczyć matka autorytarnie kierująca jego życiem. Pojawienie się w ich życiu mężczyzny ustanawia nowy porządek, a chłopiec z rąk matki przechodzi pod jego opiekę. Między trójką bohaterów krętą drogą tworzy się więź, a ich wspólne szczęście nie trwa długo.

Kino Pałacowe w ramach NIC SIĘ TU NIE DZIEJE zaprezentuje specjalnie przygotowaną sekcję nocnych horrorów. Gościem będzie także Magdalena Boczarska, z którą publiczność będzie miała okazję spotkać się zaraz po pokazie „Sztuki kochania. Historii Michaliny Wisłockiej”. 6. sierpnia zagrają „Pustki”do filmu „Aelita”.

Noce horrorów w zamczysku
5-8.08., CK ZAMEK,
Sala pod Zegarem (213, II piętro)
Jeżeli lubicie się bać na filmach, albo wręcz odwrotnie, nie jesteście pewni czy wytrzymacie to napięcie i chcecie wreszcie spróbować – zapraszamy Was na specjalny cykl w ramach festiwalu. „Noce horrorów w zamczysku” to zarówno klasyczne tytuły, jak i nowości w niebanalnej, historycznej przestrzeni. Porzućcie na te kilka wieczorów kinowe fotele i dajcie się poprowadzić korytarzami zamku cesarskiego tam, gdzie straszy najbardziej…
Zadbamy o doborowe towarzystwo i komfort wspólnego oglądania w undergroundowych warunkach. W zaledwie kilku tytułach pokażemy Wam całą gamę różności tematycznych i stylistycznych obecnych w horrorach – zombie, klasyczne konwencje gatunkowe, wariacje z różnych zakątków świata.

DKF
Pokaz filmu „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej” i spotkanie z Magdaleną Boczarską
5.08., CK ZAMEK, Kino Pałacowe
Magdalena Boczarska nigdy nie bała się wyzwań w doborze ról filmowych, teatralnych czy serialowych. Wiele pracy i serca wkładała w każdy swój projekt od „Testosteronu” po „Różyczkę”, za co pokochała ją publiczność i doceniono licznymi nagrodami.
Zapraszamy na pokaz specjalny filmu i spotkanie z odtwórczynią tytułowej roli.

POKAZ Z MUZYKĄ NA ŻYWO
 „Aelita” z muzyką na żywo w wykonaniu  zespołu Pustki.
6.08., CK ZAMEK, SalaWielka

„Aelita” to oparte na powieści Aleksego Tołstoja nieme widowisko fantastyczne z akcją rozegraną częściowo w realiach sowieckich, a częściowo na Marsie. Uczciwi mieszkańcy Moskwy, okradani z cukru przez „burżujów”, zostają wezwani przez kosmonautę-czerwonoarmistę do budowy Marsjańskiego Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich – nowy porządek oparty na sprawiedliwości społecznej może się ziścić tylko w odległym kosmosie, ale czy nie jest to tylko sen szaleńca?

Kino Rialto w ramach NIC SIĘ TU NIE DZIEJE zaprezentuje sekcję filmów krótkometrażowych. Na ekranie pojawią się też inne rodzaje sztuki, czyli kinowa retransmisja spektaklu teatralnego i pasjonujący film dokumentalny o malarstwie. Odbędą się projekcje o tematyce podróżniczo-sportowej, gdzie przyjrzymy się niezwykłym historiom ludzi i ich pasji.

Shorty:
Hot Summer Shorts

La disco resplandece (The Disco Shines), reż. Chema Garcia Ibarra, Turcja/Hiszpania 2016,
Girls & Boys, reż. Ninja Thyberg, Szwecja, 2015,
Une vie de chien (Dog’s Life), reż. Thierry Garcia, Francja, 2016,
Moms on Fire, reż. Joanna Rytel, Szwecja/Polska
Moby, reż. Sebastien Hann, Szwajcaria, 2016,
Future Shorts Summer Season 2017

Sztuka na ekranie
Art-Beats – „Wielka sztuka renesansu i baroku” – „Botticelli – Piekło”
Podróż do podziemia poprzez dziewięć kręgów piekła, aby ujawnić tajemnice dzieła sztuki, które zaintrygowało tak wielu ludzi, w tym Dana Browna, autora powieści „Inferno” i Rona Howarda, reżysera filmu na podstawie tego książkowego bestseleru. Filmowe śledztwo dopełniające tamte dzieła popkultury postanowił przeprowadzić pisarz i reżyser Ralph Loop w takich miejscach, jak Galeria Uffizi we Florencji, Biblioteka Watykańska, Londyn, Berlin i niziny Szkocji.
Retransmisja spektaklu z Comédie-Française – „Romeo i Julia
Legendarny dramat światowego repertuaru po setkach lat, jakie upłynęły od jego napisania i wielu różnorodnych interpretacjach, jakim był poddawany, stał się wzorcem historii miłości absolutnej. Jednak ujęcie Érica Rufa, reżysera paryskiego spektaklu, dalekie jest od romantycznego odczytania, do którego „Romeo i Julia” zwykle jest sprowadzany. Zastępca dyrektora Komedii Francuskiej, związany z tym teatrem od 1993 roku, stara się pokazać, że w dramacie Szekspira chodzi o coś więcej, niż tylko o tragedię miłości młodych kochanków i nienawiści bogatych rodów z Werony.

KINO PODRÓŻNICZO-SPORTOWE
„Nie dojechać nigdy”
– pokaz dokumentu w ramach spotkań Poznańskiego Klubu Podróżnika, dochód z filmu przeznaczony zostanie na kontynuowanie podróży Piotra Strzeżysza przez Argentynę.
„Znów w drodze. Z braku skrzydeł ciągle przemieszczam się rowerem” napisał w jednej ze swoich książek (“Makaron w sakwach”) Piotr Strzeżysz. Film “Nie dojechać nigdy” to opowieść o życiu współczesnego nomady, który od ponad 20 lat włóczy się po świecie, szukając w nim swojego miejsca. Samotne noce w bezludnych zakątkach globu, obcowanie z duchami, niezliczone spotkania z „innym”, zmartwienia mamy, koty i przemożna chęć niedojechania do celu – to wszystko składa się na fascynujący portret jednego z najoryginalniejszych polskich podróżników, laureata Kolosa 2014 oraz autora znakomitych “Powidoków” i “Snu powrotu”, który od zawsze marzył, żeby być ptakiem.

UnReal
Połączenie ewolucji najlepszych zawodników na świecie i do tej pory niestosowanych technik realizacji sprawia, że film „unReal” to widowisko które powinni zobaczyć nie tylko fani Downhillu i Freeride’u rowerowego, ale wszyscy pragnący poczuć jak przekracza się granice grawitacji i strachu. “unReal” to pierwszy w historii film rowerowy nakręcony w technologii 4K. To widowisko stworzone przez pasjonatów dla wszystkich idących pod prąd i szukających ucieczki od codzienności.