Noce horrorów w zamczysku
5-8.08., CK ZAMEK, Sala pod Zegarem (213, II piętro)

Jeżeli lubicie się bać na filmach, albo wręcz odwrotnie, nie jesteście pewni czy wytrzymacie to napięcie i chcecie wreszcie spróbować – zapraszamy Was na specjalny cykl w ramach festiwalu. „Noce horrorów w zamczysku” to zarówno klasyczne tytuły, jak i nowości w niebanalnej, historycznej przestrzeni. Porzućcie na te kilka wieczorów kinowe fotele i dajcie się poprowadzić korytarzami zamku cesarskiego tam, gdzie straszy najbardziej…

Zadbamy o doborowe towarzystwo i komfort wspólnego oglądania w undergroundowych warunkach. W zaledwie kilku tytułach pokażemy Wam całą gamę różności tematycznych i stylistycznych obecnych w horrorach – zombie, klasyczne konwencje gatunkowe, wariacje z różnych zakątków świata.

Horrory w zamczysku: Lament
reż. Hong-jin Na, Korea Południowa, 2017, 156’
sobota, 5.08, g. 21:00, CK Zamek, SALA POD ZEGAREM, bilety 10 zł

W wiosce, gdzieś na koreańskiej prowincji, dochodzi do szeregu gwałtownych i szokujących zgonów – być może morderstw. Część mieszkańców zaczyna zdradzać oznaki tajemniczej, prowadzącej do szaleństwa choroby. Na czele dochodzenia staje Jong-goo. Jest on zupełnie nieprzygotowany do prowadzenia tak skomplikowanego śledztwa. Sytuacja szybko wymyka się spod kontroli, zamieniając się w ciąg przerażających i niedających się logicznie wytłumaczyć zdarzeń.

Secret Place Cinema: Frank
reż. Lenny Abrahamson, Irlandia, Wielka Brytania, 2014, 97’
POKAZ W SEKRETNYM MIEJSCU (spotkanie pod Kasą CK Zamek)

sobota, 5.08, g. 21:30, bilety 30 zł
Komedia opowiadająca o losach młodego, ambitnego muzyka Jona. Dołącza on do ekscentrycznej grupy popowej, której liderem jest enigmatyczny Frank. Sytuacja ta zdaje się jednak przerastać głównego bohatera.

Horrory w zamczysku: Nagi Lunch, reż. David Cronenberg, Japonia, Kanada, Wielka Brytania, 1991, 115’
niedziela, 6.08, g. 21:00, CK Zamek Sala Pod Zegarem, bilety 10 zł

Bill Lee jest pisarzem pracującym jako dezynfekator. Pewnego dnia odkrywa, że jego żona odurza się proszkiem do zwalczania karaluchów i postanawia sam tego spróbować. Przenosi się do Międzystrefy, gdzie wreszcie odnajduje wenę twórczą. Międzystrefa jest zamieszkiwana przez różnego rodzaju stwory, a sam Lee pisze swoje teksty na gadającej maszynie do pisania w kształcie karalucha.

Horrory w zamczysku: Zombie express
reż. Sang-ho Yeon, Korea Południowa, 2016, 118’ I bilety 10 zł
poniedziałek, 7.08, g. 21:00, CK Zamek, Sala Pod Zegarem

Seok Woo, menadżer w dużej seulskiej korporacji w dniu urodzin córki wybiera się  do mieszkającej w Pusan matki. Wsiadają do szybkiego pociągu KTX i ruszają w drogę. Tymczasem w kraju wybucha epidemia zombie. Koreę Południową ogarnia chaos, a kolejne ofiary dołączają do hord żywych trupów. Zarażeni trafiają także do pociągu. Podróż momentalnie staje się koszmarem i dramatyczną walką o przetrwanie.

Klasyka filmowa z Taperem czyli Charles Chaplin i Buster Keaton – gra Piotr Wiza
Filmy: Charlie w music-hallu, Pożyczka wolności, Blada twarz i Zamarznięta północ
piątek, 4.08,  g. 18:15, CK Zamek Sala Kinowa I bilety 10 zł

Klasyczne satyryczne filmy krótkometrażowe zrealizowane przez najlepszych komików wszechczasów Charliego Chaplina i Bustera Keatona.

Zamarznięta północ: Akcja tej krótkometrażowej komedii toczy się na mroźnej Alasce. Kobieta zostaje przez pomyłkę poinformowana o śmierci swojego męża.
reż. Buster Keaton, Edward F. Cline, USA, 1922,(17’)

Blada twarz: Zły magnat naftowy daje jeden dzień Indianom na opuszczenie ich terenów. Indianie uważają się za dzielnych ludzi i zamierzają walczyć o swoje ziemie.
reż. Buster Keaton, Edward F. Cline, USA, 1922, (20’)

Charlie w music-hallu : Konflikt trzech mężczyzn zajmujących tę samą lożę teatralną.
reż. Charles Chaplin, USA, 1915, (17’)

Pożyczka wolności: Film jest pełen patriotycznych scen, mających zachęcić ludność do nabywania obligacji, z których pieniądze wspomogą siły sprzymierzonych …
reż. Charles Chaplin, USA, 1918, (17’)

Pokaz plenerowy z psami: Mój przyjaciel Hachiko, reż. Lasse Hallström, USA, Wielka Brytania, 2009, 93’
niedziela, 6.08, g. 22:00, Dziedziniec Zamkowy I bilety 10 zł

Oparta na prawdziwych wydarzeniach opowieść o niezwkłej więzi, która łączy człowieka i psa. Profesor Parker Wilson za namową córki przyjmuje pod swój dach szczeniaka. Pies Hachiko codziennie odprowadza swego pana o tej samej godzinie na dworzec, a później po niego przychodzi.

Seans z audiodeskrypcją: Grawitacja reż. Alfonso Cuarón, USA, Wielka Brytania, 2013, 90’
poniedziałek, 7.08, g. 13:00, CK Zamek Sala Kinowa, darmowe wejściówki

Dr Ryan Stone jest znakomitym inżynierem medycznym, wraz z astronautą-weteranem Mattem Kowalskim odbywającym swoją pierwszą misję na statku kosmicznym.. Niestety, w czasie pozornie rutynowego spaceru w przestrzeni kosmicznej następuje katastrofa. Statek zostaje zniszczony, pozostawiając Stone i Kowalskiego zupełnie samych — przywiązanych jedynie do siebie, krążących w ciemności. Ogłuszająca cisza mówi, że utracili wszelki kontakt z Ziemią…
Pokaz współorganizowany z Fundacją DeFacto oraz Polskim Związkiem Niewidomych – Oddział Wielkopolski

Pokaz plenerowy z taśmy 35 mm: Mała łódź podwodna, reż. Richard Ayoade, USA, Wielka Brytania, 2010, 97’ I pokaz z taśmy 35 mm.
poniedziałek, 7.08, g. 22:00, Dziedziniec Zamkowy, bilety 10 zł

Oliver próbuje znaleźć swoje miejsce w świecie szkolnych układów, małżeńskich problemów jego rodziców i powszechnej normalności. Przeżywa pierwszą miłość do równie nieprzeciętnej Jordany, i chociaż w tym filmie nie dzieje się nic nadzwyczajnego, Richard Ayoade unika lukrowanej naiwności. „Moja łódź podwodna” ma w sobie nostalgiczny czar młodości, kiedy chciałoby się zawojować świat, albo chociaż odnaleźć swoje hobby. W rytmach niesamowitego, klimatycznego soundtracku dzieje się historia, którą docenią fani „Amelii”, filmów Jeana Luca Goddarda czy Wesa Andersona.

Zwiedzanie Kina Pałacowego od środka
Atrium (Spotkanie pod wejściem do Sali Kinowej)

niedziela, 6.08, g.12.45, bezpłatne wejściówki
wtorek, 8.08, g. 12:45, bezpłatne wejściówki
Wszystkie osoby, których intryguje prostokątne okienko na końcu sali, z którego wydobywa się snop światła padającego na ekran powinni odwiedzić zaplecze naszego kina i zobaczyć codzienną pracę Kinooperatora. Dajemy możliwość wejścia do serca kina, miejsca gdzie światło zamienia się na obraz.

Zwiedzanie Zamku i Dzielnicy Zamkowej z wątkami filmowymi
wtorek, 8.08, g. 13.00, spotkanie pod kasą CK Zamek, bilety 10 zł

Zwiedzanie Zamku i Dzielnicy Zamkowej z przewodnikiem jest adresowane do wszystkich osób, które chcą dowiedzieć się więcej o dziejach tych historycznych miejsc. W ramach Nic Się Tu Nie Dzieje zapraszamy na wyjątkowy typ oprowadzania po naszych przestrzeniach, gdyż opowiemy Państwu co w Zamku i jego okolicy zostało zagrane i nagrane. Będzie to pełna pasji opowieść Zamku zaklętego w filmowe wątki.
Przewodnik Maciej Szymaniak