Hot Summer Shorts  | filmy krótkometrażowe | 85` 
piątek, 4.08, godz. 21.30, bilety 15 zł
Najgorętszy pokaz krótkich metraży tego lata! W tym sezonie prezentujemy program złożony z pięciu międzynarodowych, komediowo-przygodowych filmów z przymrużeniem oka, bo jak wiadomo lato to idealny czas na rozrywkę pełną parą! W programie obejrzymy m. in. komedię o nietypowych nastolatkach żyjących w społeczeństwie o odwróconych rolach kulturowych, francuski film przygodowy o wędrownym pchlim cyrku, panoramę Turcji z punktu widzenia imprezujących nastolatków oraz ironiczną, a jednocześnie wybitnie zabawną i prawdziwą wariację na temat stereotypów dobrego macierzyństwa.

Art Beats: “Piekło Botticellego” | reż. Ralph Loop | Wielka Brytania |2016 
sobota, 5.08, godz. 15.00, bilety 25 zł
Podróż do podziemia poprzez dziewięć kręgów piekła, aby ujawnić tajemnice dzieła sztuki, które zaintrygowało tak wielu ludzi, w tym Dana Browna, autora powieści „Inferno” i Rona Howarda, reżysera filmu na podstawie tego książkowego bestseleru.

Filmowe śledztwo dopełniające tamte dzieła popkultury postanowił przeprowadzić pisarz i reżyser Ralph Loop w takich miejscach jak: Galeria Uffizi we Florencji, Biblioteka Watykańska, Londyn, Berlin i niziny Szkocji.
Przez stulecia „Mapa Piekła” (po włosku „inferno”) stworzona przez Sandro Botticellego na podstawie poematu Dantego leżała zamknięta w skarbcu Watykanu. Ale co skłoniło florenckiego mistrza, jednego z najsłynniejszych reprezentantów sztuki renesansu, znanego z obrazów takich jak „Narodziny Wenus” i „Wiosna” do rysowania piekielnych kręgów tak, jak je opisywał poeta Dante Alighieri? Jaka jest tajemnica tego wyjątkowego dzieła sztuki? I w jaki sposób ujawnia ono mniej znaną, ciemniejszą stronę samego Botticellego?

Botticelli przeniósł opisy Dantego na 102 drobiazgowe rysunki. Głównym z nich jest „Mapa Piekła”: rodzaj przewodnika przez piekło z jego różnymi poziomami (kręgi piekielne są usytułowane nie tylko jeden wewnątrz drugiego, ale też jeden niżej od drugiego), fascynującymi a jednocześnie okrutnymi obrazami kar i tortur, jakim poddawani są grzesznicy.

Pisarz i reżyser Ralph Loop stworzył film, który przybliża nas do Botticellego, zarówno do człowieka, jak i artysty. Film powstał we wnętrzach Watykanu w Rzymie, we Florencji, Londynie, Berlinie i Szkocji w lecie 2016 roku. Sama „Mapa Piekła” została poddana digitalizacji z wykorzystaniem skanera o wysokiej rozdzielczości, co pozwoliło dostrzec szczegóły wcześniej niewidoczne gołym okiem.

Future Shorts I filmy krótkometrażowe | 90`|
sobota 5.08, godz. 21.30 I bilety 15 zł

Przyjaźń, miłość, rodzina, muzyka – tematy uniwersalne, a jednocześnie zawsze aktualne i dotyczące każdego z nas. Future Shorts Summer porusza te kwestie w postaci błyskotliwej selekcji ośmiu międzynarodowych krótkich filmów – czterech fabularnych, dwóch dokumentalnych oraz dwóch teledysków. Będzie rozrywkowo jak na lato przystało, ale i z subtelną nutą dystansu do świata i samego siebie.

Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie I pokaz plenerowy – Chce Jeżyce na Przystani | wstęp wolny
sobota, 5.08, godz. 21.30, Concordia Design Poznań, 

Siedmioro długoletnich przyjaciół spotyka się na kolacji. Dla urozmaicenia wieczoru rozpoczynają zabawę polegającą na dzieleniu się między sobą treścią każdego SMS-a, e-maila lub rozmowy telefonicznej, jakie otrzymują w trakcie spotkania. Kiedy tym samym wiele tajemnic zaczyna wypływać na światło dzienne, niewinna gra rodzi konflikty, które niełatwo będzie zażegnać…

Comedie Francaise “Romeo i Julia” retransmisja spektaklu teatralnego | reż. Éric Ruf
niedziela, 6.08, godz. 15.00, bilety 25 zł

Legendarny dramat światowego repertuaru po setkach lat, jakie upłynęły od jego napisania i wielu różnorodnych interpretacjach, jakim był poddawany, stał się wzorcem historii miłości absolutnej. Jednak ujęcie Érica Rufa, reżysera paryskiego spektaklu, dalekie jest od romantycznego odczytania, do którego „Romeo i Julia” zwykle jest sprowadzany. Zastępca dyrektora Komedii Francuskiej, związany z tym teatrem od 1993 roku, stara się pokazać, że w dramacie Szekspira chodzi o coś więcej, niż tylko o tragedię miłości młodych kochanków i nienawiści bogatych rodów z Werony.
„Wytwory zbiorowej wyobraźni dotyczące znanego repertuaru fascynują mnie” – komentuje Éric Ruf. Próbując zrozumieć przyczyny romantycznej wizji dramatu, odkrył: „coś w rodzaju ducha zabawy, mit, tak obecny w umysłach ludzi, że stał się samonapędzającym i koncentrującym się na sobie”. Rzeczywiście, ta tragedia, która zawiera kilka uroczych momentów komediowych, to gra kontrastów, przeciwstawiająca naiwność miłości nastolatków nienawiści napędzającej przemoc między Montekimi a Kapuletami. Jednak głębszy sens często nam umyka. Usytuowanie akcji pod palącym słońcem południa Włoch (po przeciwnej stronie niż Werona), w części świata, gdzie otaczające ubóstwo uwypuklało bogactwo nielicznych, gdzie obdrapane ściany świadczyły o utraconej świetności i gdzie irracjonalne lęki i powszechne przesądy pozostawały wciąż żywe, pomaga reżyserowi ukazać niezwykłe bogactwo języka Szekspira w całej jego szorstkości, bujności, dosadnej komiczności. Francuski przekład sztuki jest dziełem François-Victora Hugo, syna sławnego pisarza Victora Hugo.

Unreal + spotkanie z Martą Palczyńską  pt. „Rowerem. Kobieta w podróży” | reż. Darren McCullough, Darcy Wittenburg, Colin Jones| USA | 2015 | 50`
niedziela, 6.08, g. 20:30, bilety 15 zł
Zgodnie z tytułem, twórcy „UnReal” postawili na zrealizowanie scen jakich widzowie filmów rowerowych nie mieli okazji wcześniej oglądać. Na ekranie zobaczymy więc nie tylko klasyczną scenerię dla rowerów górskich, ale także śnieg czy galopujące stada dzikich koni. Dokładając do tego absolutną elitę zawodników tej dyscypliny (m.in. Brandon Semenuk czy Graham Agassiz) otrzymamy wybuchową mieszanką nakręconą w prawdziwie hollywoodzkim stylu. Za produkcją filmu stoją dwie niezwykle doświadczone ekipy – Teton Gravity Research oraz Anthill Films. Ciekawostką jest fakt, że pierwsza z wymienionych wytwórni nie uczestniczyła dotąd w produkcji filmu rowerowego. Nie należy jednak zapominać, że TGR to jedna z najstarszych i najbardziej uznanych wytwórni filmów narciarskich i snowboardowych, mająca na swoim koncie liczne nagrody oraz ponad 30 zrealizowanych pełnometrażowych produkcji! Anthill Films to z kolei młoda wytwórnia związana ściśle ze sceną kolarstwa górskiego, ale posiadająca już swoją ugruntowaną pozycję i markę.
Przed seansem odbędzie się spotkanie z Martą Palczyńską pt. “Rowerem. Kobieta w podróży”, podczas którego Marta będzie opowiadać o swoich podróżach rowerowych oraz jak się do nich przygotować.

Poznański Klub Podróżnika: Nie dojechać nigdy
poniedziałek, 7.08, godz. 19.00, bilety w cenie 15 zł sprzedaje Poznański Klub Podróżnika

„Znów w drodze. Z braku skrzydeł ciągle przemieszczam się rowerem” napisał w jednej ze swoich książek (“Makaron w sakwach”) Piotr Strzeżysz. Film “Nie dojechać nigdy” to opowieść o życiu współczesnego nomady, który od ponad 20 lat włóczy się po świecie, szukając w nim swojego miejsca. Samotne noce w bezludnych zakątkach globu, obcowanie z duchami, niezliczone spotkania z „innym”, zmartwienia mamy, koty i przemożna chęć niedojechania do celu – to wszystko składa się na fascynujący portret jednego z najoryginalniejszych polskich podróżników, laureata Kolosa 2014 oraz autora znakomitych “Powidoków” i “Snu powrotu”, który od zawsze marzył, żeby być ptakiem.

Style komunikacji: pokaz filmu Szczękościsk i spotkanie ze Zwierzem Popkulturalnym | wstęp wolny
reż. Kordian Kądziela | Polska | 2016 | 30` + 60`| 

poniedziałek, 7.08, godz. 17:00
Trzyosobowa grupa artystyczna „Szczękościsk” marzy o podbiciu rynku sztuki. Na razie jej członkowie skupiają się na dużo bardziej przyziemnych sprawach – Igor zarabia, robiąc fotografie do gazetek z supermarketów, Baton straszy dzieci w lunaparkowym domu strachów, a Laura jest księgową w firmie utylizującej elektrośmieci. Trwają jednak przygotowania do Prowokaliów – czołowego festiwalu sztuki performance.
Po pokazie spotkanie i rozmowa ze Zwierzem Popkulturalnym o blogach filmowych.

Otwarcie wystawy fotografii „Między słowami” i projekcja filmu Forresta Gram | Polska | 2017 | 40`  | wstęp wolny
wystawa – od piątku do wtorku w czasie otwarcia kina; pokaz filmu –

piątek 4.08 (piątek), godz. 15.00,  wejściówki

Fotografie powstały w odpowiedzi na potrzebę uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy „Sokoły” do wyrażania emocji oraz ekspresji – osób, które w związku z posiadanymi ograniczeniami często nie są w stanie wyrazić w sposób werbalny tego wszystkiego co chciałyby powiedzieć. Kreacje filmowe, wcielanie się w role bohaterów poprzez naśladowanie ich gestów i mimiki stanowią formę terapii, pozwalają dać upust bogatej ekspresji drzemiącej w każdym człowieku, umożliwiają zapoznanie się na miarę możliwości z kulturą masową, dodatkowo stanowią po prostu dobrą zabawę.
Fotografie przedstawiają wariacje na temat znanych kadrów światowego kina. Modele dobrani zostali pod kątem podobieństwa zewnętrznego, cech osobowości oraz zainteresowań. Oglądając zdjęcia warto zwrócić uwagę na podobieństwo detali pieczołowicie dobranych do oryginałów, spojrzeć szerzej, zobaczyć głębiej i więcej, zatrzymać się na chwilę gdzieś pomiędzy codziennym pędem a potokiem wylewanych słów…

Filmowe Jeżyce – wycieczka | prowadzi Iwona Wysocka | 90`| Start kino Rialto
niedziela, 6.08,  godz. 11.30; czas trwania: ok. 90’; | 

zapisy: kasa@kinorialto.poznan.pl , tel 61 847 53 99
Trasa wycieczki: Dąbrowskiego, Słowackiego, Staszica, Jackowskiego, Bukowska, Gajowa, Kochanowskiego, Dąbrowskiego

Czy Poznań jest przyjaznym i ciekawym miastem dla filmowców? Uczestnicy dowiedzą się, jacy filmowcy kręcili fragmenty swoich obrazów filmowych w Poznaniu, w jakich “grały” Jeżyce. Będziemy głównie spacerować śladami rodziny Bajonów i samego reżysera – Filipa Bajona, pamiętając o jego przodkach – XIX wiecznych budowniczych. Poprzez pryzmat filmów przypomnimy ważne wydarzenia z historii Polski, Wielkopolski, Poznania.

Jeżyce – wycieczka | prowadzi Katarzyna Nagórska
sobota, 5.08,  godz. 12:00, 

zapisy: kasa@kinorialto.poznan.pl , tel 61 847 53 99
Trasa: Dąbrowskiego, Kochanowskiego, Kościelna, Wąska, Rynek Jeżycki
Aby być szczęśliwym trzeba mieć swoje miejsce na ziemi. Pokażemy, jak budowali swoje miejsca jeżyczanie, jak powstawała ta dzielnica. Uczestnicy dowiedzą się jaką rolę odgrywała  szosa Wielka Berlińska, jak wyglądał układ ulic, komu i czemu służył rynek.  Na przykładzie wybranych budynków pokażemy urodę secesji, a przy ulicy Kościelnej przypomnimy dawną wytwórnię płyt MEWA. Nie zabraknie też informacji  o osadnikach z Bambergu  i staraniach mieszkańców o własna parafię.

Zwiedzanie kina
sobota, 5.08, godz. 12.00,

zapisy : kasa@kinorialto.poznan.pl , tel 61 847 53 99
Po raz kolejny odkrywamy swoje sekrety przed widzami i ujawniamy tajniki zawodu kiniarza! Zapraszamy osoby zainteresowane do zapisów na zwiedzanie Liczba miejsc ograniczona.

Stylizacja “Bo włos ma swój głos”
sobota, 5.08, g. 14:30, dziedziniec Kina Rialto,

zapisy: kasa@kinorialto.poznan.pltel 61 847 53 99
Wraz z Salonem Fryzjerskim “Bo Włos Ma Swój Głos” zapraszamy na warsztaty z pielęgnacji włosów.

Muzyka na dziedzińcu
5 -8.08, między 14:00 a 18:00.

Zapraszamy na nasz dziedziniec w godzinach popołudniowych! Miłe chwile między seansami umili naszym gościom muzyka na żywo.

TAI CHI i Qiqong
niedziela, 6.08, godz. 11:00, dziedziniec kina Rialto, 

zapisy: kasa@kinorialto.poznan.pl , tel 61 847 53 99
Widzów zainteresowanych Tai Chi i ćwiczeniami qiqong zapraszamy w niedzielę  do uczestnictwa w warsztatach. Poprowadzi je Dawid Płóciennik – wykwalifikowany instruktor sztuk walki i fizjoterapeuta. Wszystkich zainteresowanych zajęciami zachęcamy do zapisywania się.

YOGA – Szkoła Jogi Reginy Szczypior
wtorek, 8.08, godz. 12:00, dziedziniec kina, 

zapisy: kasa@kinorialto.poznan.pl , tel 61 847 53 99
Wszystkich spragnionych wyciszenia i harmonii duszy i ciała zapraszamy wraz ze Szkołą Jogi Reginy Szczypior na zajęcia, które odbędą się w festiwalowy wtorek w samo południe na naszym dziedzińcu. Zainteresowanych warsztatami zachęcamy do zapisów.

Zbiórka żywności dla schroniska dla zwierząt
Codziennie w godzinach otwarcia Kina Rialto.
Zbiórka żywności dla zwierząt z poznańskiego schroniska. Jedzenie można przynosić w czasie trwania wydarzenia “Nic Się Tu Nie Dzieje” do Kina Rialto.